اوقات شرعی بیرجند

جذب خبرنگار افتخاری
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
طنین یاس
دفتر اموربانوان استانداری
تولید ایرانی
نشر خبر
کد مطلب: 13734  |  
تاریخ انتشار : 2. فروردين 1394 - 19:04
با نزدیک شدن به تعطیلات نوروز سال 94 مسافران زیادی این روزها به موزه‌های استان می‌آیند و در این بین موزه‌های مستقر در باغ و عمارت اکبریه جذابیت‌های بیشتری دارند.
موزه‌های باغ اکبریه نگینی در بین آثار دیدنی خراسان جنوبی

به گزارش زن امروز ، به نقل از خبرگزاری فارس  خراسان جنوبی با دارا بودن موزه‌های متعدد به ویژه در شهر بیرجند در کنار جذابیت‌های گردشگری دیگر، مسافران زیادی را فرا می‌خواند
با نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی 94 مسافران زیادی این روزها به موزه‌های استان می‌آیند و در این بین موزه‌های مستقر در باغ و عمارت اکبریه جذابیت‌های بیشتری دارند.
موزه باستان شناسی بیرجند
موزه باستان‌شناسی بیرجند با وسعت 600 متر مربع زیر بنا در طبقه اول عمارت اکبریه (که در واقع ساختمان تشریفات و ارگ حکومتی امیر ابراهیم خان شوکت الملک بوده)، با توجه به عواملی همچون غنای فرهنگی منطقه، جمعیت جوان، وجود دانشگاه‌ها و عزیمت هزاران گردشگر به این منطقه در سال 1371 تأسیس و راه‌اندازی شد و در سال 1374 با طراحی نو توسعه و تجهیز شد.
این موزه مشتمل بر بخش‌های متعددی از جمله بخش سفال، مفرغ، سکه، بخش روشنایی، قرآن و کتابت و نیز مجموعه‌ای از اشیا و مواریث است.
در موزه باستان‌شناسی بیرجند اشیا به نمایش گذاشته شده، سیر تاریخی مدون و منظمی را از هزاره سوم تا دوره قاجار مشتمل بر بخش‌های متفاوت در بر می‌گیرند که از مهم‌ترین بخش‌های موزه می‌توان به بخش سکه و قرآن اشاره‌ کرد.
در بخش روشنایی این موزه انواع پی‌سوزهای سفالی و فلزی و تعدادی چراغ‌های گردسوز با پایه و بدنه سنگی، سرامیکی و برنزی نیز به نمایش در آمده است.
گرچه به لحاظ تاریخی قدمت بعضی از این اشیا، کمتر از 100 سال است، ولی از نظر هنری قابل توجه هستند و قدیمی‌ترین اشیای موجود در این بخش پی‌سوزهای سفالی است که قدمت برخی از آنها به پیش از اسلام بر می‌گردد.
موزه مردم شناسی بیرجند
این موزه که در سال 1372 و پس از موزه باستان شناسی از سوی میراث فرهنگی، در طبقه همکف عمارت مرکزی اکبریه به بهره‌برداری رسید، گوشه‌ای از معیشت، مشاغل و حرف منطقه جنوب خراسان، که در گذشته‌ای نه چندان دور مرسوم بوده و اکنون منسوخ شده، به نمایش گذاشته شده است.
موزه مردم‌شناسی بیرجند در طبقه همکف عمارت مرکزی اکبریه واقع شده ‌که هدف از ایجاد این موزه به نمایش گذاردن چگونگی معیشت و زندگی مردمی است که از طریق مشاغل و حرفی که برعهده داشته‌اند بدون بهره‌گیری از تکنولوژی و زندگی امروزی امرار معاش می‌کردند.
این موزه پیوندی را بین نسل جدید و گذشته پرافتخار نسل گذشته و پیشینیان او برقرار می‌کند.
از مهم‌ترین بخش‌های آن می‌توان به بخش مراسم عروسی، قالی‌بافی، پارچه‌بافی، سفالگری، عطاری، دستاسی و آهنگری که در قالب مانکن‌هایی به نمایش گذارده شده‌اند اشاره کرد.
بسیاری از مشاغل و حرف به نمایش گذاشته شده در این موزه از بین رفته‌اند و برخی دیگر نیز رو به اضمحلال و نابودی هستند.
موزه حیات وحش بیرجند
ایران به دلیل موقعیت خاص اقلیمی و جغرافیایی و برخورداری از آب و هوای گوناگون دارای گونه‌های متنوعی از جانوران و حیات وحش است.
شهرستان بیرجند به دلیل برخورداری از دو نوع آب و هوای کویری خشک و کوهستانی، گونه‌های متنوعی از جانوران، اعم از پرندگان، پستانداران، خزندگان و... را در خود جای داده است.
موزه علوم و تاریخ طبیعی بیرجند که در گذشته در باغ و عمارت شوکت‌آباد دایر بود در هفته میراث فرهنگی سال 1387 به مجموعه اکبریه انتقال یافت و با عنوان «موزه حیات وحش» در مجموعه باغ اکبریه افتتاح شد.
موزه وقف بیرجند
موزه وقف بیرجند واقع در مدرسه شوکتیه بیرجند است و محلی برای حفظ و حراست از وقف‌نامه‌ها و اشیاء قدیمی به شمار می‌رود.
وقف سنتی فرهنگی و مذهبی است که از صدر اسلام و سالیان دور تاکنون در کشورمان رایج بوده است.
با توجه به اینکه سنت حسنه وقف در دوران قاجار بیش از پیش در بین متولیان رجال و امرای شهرستان بیرجند رواج یافت، افراد نیکوکار بخش اعظمی از ثروت، املاک و اموال خود را وقف کردند.
هم‌اکنون بخش زیادی از اشیاء، اسناد و اقلام باقیمانده از این سنت حسنه در اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند موجود است.
موزه وقف بیرجند از سوی اداره اوقاف و امور خیریه بیرجند با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بنای تاریخی حسینیه و مدرسه شوکتیه ایجاد و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.
مدرسه شوکتیه بیرجند کاربردی با عنوان حسینیه را نیز دارد.
این بنا به سبک دو ایوانی و در دو طبقه ساخته شده و بزرگترین حسینیه تاریخی بیرجند محسوب می‌‌شود و از شاهکارهای معماری زمان خود محسوب می‌شود.
همچنین دو سر درب ورودی با تزئینات مقرنس‌کاری، هشتی‌ها، دالان‌های منتهی به صحن، حوض‌خانه، ایوان، گنبدخانه و حجره‌ها و رواق‌های اطراف صحن از عناصر معماری این بنای تاریخی به شمار می‌رود.
عناصری از قبیل قوس ورودی‌ها از نوع جناغی و کلیل نیز در ساخت این بنای تاریخی به کار رفته و سبب جذابیت و زیبایی خاص این بنا شده است.
اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش مدرسه شوکتیه ایوان آن است که بر روی دهانه‌ای عریض ایجاد شده است.
این بنا در سال 12 هجری قمری به فرمان امیر اسماعیل خان شوکت‌الملک(نخست) به منظور برگزاری مراسم عزاداری محرم ساخته شده و در سال 26 هجری قمری پس از تاسیس دارالفنون تهران و رشدیه تبریز با ابتکار محمد ابراهیم خان شوکت‌الملک(دوم) برای تاسیس نخستین مدرسه جدید بیرجند انتخاب شد.
همچنین تا مدت‌ها در این بنا هم مراسم عزاداری برگزار می‌شد و هم مدرسه در آن دایر و فعال بود.
در حال حاضر از این اثر تنها به عنوان حسینیه استفاده می‌شود.
موزه مفاخر و مشاهیر بیرجند
موزه مشاهیر در خانه تاریخی پردلی واقع در بافت تاریخی بیرجند دایر شده است. این منزل قدیمی به لحاظ استقرار در خیابان منتظری جنب مسجد خضر علی واقع شده است.
موزه میراث پهلوانی بیرجند
موزه میراث پهلوانی در سال 1385 مصادف با هفته دولت و با همکاری بخش خصوصی واقع در زورخانه قدیمی امیر‌عرب مشهور به «زورخانه لوبند» افتتاح شد.
موزه مردم شناسی قاین
موزه مردم شناسی قاین در طبقه همکف خانه تاریخی سلطانی که از بناهای تاریخی شهر قاین است، طراحی شده و در اردیبهشت ماه سال 1384 افتتاح شد.
موزه مشاهیر و مفاخر قاین
تاریخ را مردان و زنان آفرینش‌گر پی‌ریخته و فرزندان خلف و قدرشناس دست‌آورد اجداد خویش را به جان پاس داشته و از آن درس گرفته و بر عظمتش می‌افزایند.
نام آوران سرزمین تاریخی قاینات، در بلندای تاریخ خدمات ارزنده ای را به تمدن بشری عرضه داشته اند و در آسمان علم و ادب ایران چون ستارگان درخشیده اند و شهرت آنان از مرز کشور فراتر رفته است.
موزه آب قاین
موزه آب شهرستان قاین در آبان ماه سال 1386، هم‌زمان با سفر دوم هیئت دولت به این شهرستان، پس از انجام عملیات مرمتی توسط سازمان میراث فرهنگی قاین در آب انبار بازار این شهر افتتاح گردید.
موزه مردم شناسی نهبندان
این موزه در خانه سالاری، از خانه‌های تاریخی زیبای شهر نهبندان و در داخل بافت تاریخی این شهر واقع شده است که دارای وسعتی حدود 1800 متر‌مربع می‌باشد.
موزه صنایع دستی و مردم شناسی سرایان
موزه اشیاء مردم شناسی سرایان در محل شترخانه کاروانسرای سرایان راه اندازی شده است. این کاروانسرا که به «رباط شاه عباسی» نیز معروف است از آثار دورة صفوی است و به شیوة دو ایوانی ساخته شده و فضا‌های معماری آن عبارتند از: دو ایوان، سردر ورودی، هشتی، اتاق‌های فرعی و حجره‌های متعدد و اصطبل.
موزه خصوصی بشرویه
موزه خصوصی بشرویه در اردیبهشت‌ماه سال 1387، با همکاری بخش خصوصی در خانة تاریخی ملا عبدا... تونی (اسدی) واقع در بافت تاریخی شهرستان بشرویه ایجاد و راه‌اندازی شد.
موزه اشیاء مردم شناسی خضری
این موزه با مشارکت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با شهرداری، بخشداری و شورای اسلامی شهر خضری دشت بیاض در ساختمانی با زیربنای حدود 90 متر، در حاشیه پارک جنت این شهر راه‌اندازی و افتتاح شد.
آثار و اشیاء این موزه را مجموعه‌ای متنوع از اشیاء مردم‌شناسی و لوازم سنتی زندگی و حرف گذشته تشکیل می‌دهد.
موزه مردم شناسی فردوس
موزه مردم شناسی فردوس شامل دو بخش «آداب و رسوم حمام» و «مشاغل سنتی» شهر قدیم فردوس می‌باشد.
از جمله بخش‌های موزه می‌توان به مشاغل آهنگری، نمد مالی، خراطی، دلاکی و... اشاره نمود که در هر بخش با توضیحاتی به معرفی آن پرداخته شده است. از دیگر بخش‌های موزه می‌توان اتاق نشیمن خانه، مطبخ خانه و نگارخانه را نام برد.
موزه مشارکتی مردم شناسی بیرجند
موزه مشارکتی مردم شناسی بیرجند با مشارکت بخش خصوصی در خانه تاریخی اعتمادی‌نیا واقع در بافت تاریخی بیرجند در ایام‌الله دهه مبارک فجر سال 1391 راه‌اندازی و افتتاح شد.

موزه‌های باغ اکبریه, آثار دیدنی, خراسان جنوبی, جاذبه های گردشگری, نوروز94, زن امروز
موزه‌های باغ اکبریه, آثار دیدنی, خراسان جنوبی, جاذبه های گردشگری, نوروز94, زن امروز
موزه‌های باغ اکبریه, آثار دیدنی, خراسان جنوبی, جاذبه های گردشگری, نوروز94, زن امروز
موزه‌های باغ اکبریه, آثار دیدنی, خراسان جنوبی, جاذبه های گردشگری, نوروز94, زن امروز