اوقات شرعی بیرجند

جذب خبرنگار افتخاری
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
طنین یاس
دفتر اموربانوان استانداری
تولید ایرانی
نشر خبر
کد مطلب: 16811  |  
تاریخ انتشار : 3. مرداد 1394 - 15:53
در بین میدان های شهر بیرجند، میدان نعلبکی با قدمتی حدود 30 سال و با قطر بین 8 تا 10 متر کوچکترین میدان شهر می باشد که به گواه افراد مطلع محلی حتی نمونه آن از حیث کوچک بودن و در عین حال بدون داشتن بار ترافیکی در سطح استان خراسان جنوبی یافت نمی شود.
« نعلبکی» کوچکترین و خلوت ترین میدان خراسان جنوبی

به گزارش زن امروز ، به نقل از  ایرنا، در گذشته شیوه نامگذاری افراد و محلات یا خیابان ها و میدان ها بر اساس شغل اهالی یا داشتن یک ویژگی منحصر بفرد آن فرد یا محله بوده است.

به گواه اکثریت مطلق مردم بیرجند و به خصوص اهالی خیابان مفتح این شهر، وجه تسمیه نام میدان نعلبکی در کوچک بودن آن و تداعی شدن نعلبکی در ذهن می باشد.

یکی از اهالی بیرجند در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: تا آنجا که سن من اجازه می دهد علت نامگذاری میدان تنها به واسطه کوچک بودنش می باشد.

ابراهیم چهاردهی افزود: اما اینکه قدمت ساخت میدان به چه زمانی باز می گردد، دقیق چیزی به خاطر ندارم و تنها می توانم بگویم قبل از پیروزی انقلاب نیز این میدان وجود داشته است.

وی یادآور شد: منتهی آن زمان این منطقه (خیابان مفتح) حالت بیابان داشت و البته چند منزل مسکونی در اطراف میدان بود که به اصطلاح آن زمان با پلاک مالکیت فردی به نام خانم شیبانی به افراد دیگر واگذار شده بود.

یکی از کسبه اطراف میدان نعلبکی معتقد است؛ قدمت ساخت میدان به سال 65 باز می گردد.

غلامرضا حشمتی نیا افزود: من از آن زمان در اینجا این مغازه میوه فروشی داشتم و اینکه قبل از آن سال این میدان ساخته شده باشد، بعید می دانم.

یکی از شهرداران باسابقه و قدیمی بیرجند که بین سال های 49 تا 52 شهردار بیرجند بود، هم اظهار کرد: تا آنجا که حافظه یاری می کند تصور می کنم در دهه 60 میدان ساخته شده بود.

کاظم غنی افزود: زیرا زمانی که من شهردار شدم، میدان نعلبکی وجود نداشت و در آن دوران منطقه مفتح تقریبا یک بیابان بود و لذا در برنامه های طرح توسعه و عریض شدن شهرداری وقت قرار نگرفته بود.

مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری بیرجند نیز گفت: میدان شهید مفتح یا همان میدن نعلبکی(در اصطلاح عامیانه) در اوایل دهه 60 و در دوران تصدی گری شهردار وقت یعنی محمد عبدالرزاق نژاد ساخته شده است.

مجتبی انصاری افزود: با وجودی که در نقشه شهر اسم میدان به نام شهید مفتح می باشد، اما غالب مردم در محاوره خود از آن به نام میدان نعلبکی یاد می کنند.

محمد عبدالرزاق نژاد که به گفته خود بین سال های 1361 تا 1359 شهردار بیرجند بوده است در پیوند با این موضوع به خبرنگار ایرنا گفت: تا آنجا که ذهن من یاری می دهد میدان را در سال 58 یا 59 ساختیم.

وی افزود: علت ساخت میدان نیز به آن دلیل بود که با توجه به گسترش شهر نشینی و به تبع آن افزایش تعداد خودرو در بیرجند، احساس شد چهارراه مفتح شلوغ شده لذا برای کاهش بار ترافیکی این میدان کوچک ساخته شد.

عبدالرزاق نژاد با بیان اینکه در آن زمان اداره راهنمایی و رانندگی زیر نظر شهرداری خدمات ارایه می کرد و لذا کنترل عبور و مرور خودرو ها به عهده ما بود، گفت: از این روی در آن زمان تشخیص دادیم ابعاد میدان به همین اندازه کنونی باشد.

وی افزود: از آن زمان تا امروز نیز شرایط رشد و توسعه شهری نیز به گونه ای نبوده که شهرداران تمایلی به بزرگ کردن این میدان از خود نشان دهند و اتفاقا تاکنون هیچ گونه راه بندانی نیز در اطراف این میدان مشاهده نشده است.

6054/6121

 

 

انتهای پیام /