اوقات شرعی بیرجند

جذب خبرنگار افتخاری
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
طنین یاس
دفتر اموربانوان استانداری
تولید ایرانی
نشر خبر
کد مطلب: 18234  |  
تاریخ انتشار : 9. مهر 1394 - 15:11
چند سالی است که جشن عید غدیر در روستای سیدان برگزار می شود و این جشن با حضور حداکثری سادات شیع و سنی برگزار می‌شود.
معرفی روستایی در درمیان که همه اهالی آن سید اند/ برپایی جشن عید غدیر در روستای سیدان

به گزارش زن امروز  به نقل از  خاورستان، روستای دارالسیاده سیّدان، روستایی بسیار زیبا و خوش آب و هوا است که در دهستان فخررود از توابع بخش قهستان شهرستان درمیان دراستان خراسان جنوبی واقع است.

نام این روستا برگرفته از اهالی آن است که همگی سید هستند و از نسل امامزاده مدفون در این روستا می‌باشند.

حرم مطهر و آستان امامزاده حضرت سید مرتضی (علیه السلام) از نوادگان امام موسی بن جعفر(علیه السلام) در روستای دارالسیاده سیّدان قرار دارد و اهالی این روستا از نسل این امامزاده هستند.

شجره نامه امامزاده حضرت سید مرتضی( علیه السلام) که به تایید بیش از 20 تن از مراجع، فقها و مجتهدین رسیده و بر آن حاشیه‌نویسی کرده اند، از معتبرترین شجره‌نامه‌های امامزاده‌های کشور می باشد.

چند سالی است که جشن عید غدیر در این روستا با شکوه خاصی برگزار می‌شود.

سید حسن کاظمی، رئیس هیئت امنای امامزاده سید مرتضی(ع) در مورد این جشن و روستای سیدان در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: حدود 5 سالی است که جشن غدیر اسدیه در روستای سیدان برگزار می‌شود.

وی افزود: از سال 496 هجری قمری امامزاده سید مرتضی(ع) قصد زیارت امام رضا(ع) را داشتند در این منطقه به دست دشمنان به شهادت می‌رسند.

رئیس هیئت امنای امامزاده سید مرتضی(ع) ادامه‌داد: سادات بسیاری از روستاهای اطراف نسلشان به این امامزاده رئوف برمی‌گردد.

کاظمی به نام گذشته این روستا اشاره کرد و گفت: در قدیم نام این روستا سندادان بوده است و بعد از انقلاب نام آن سیدان و یا دارالسیاده شده است.

وی با بیان این‌که یکی از برنامه‌های این روز راهپیمایی عمومی است، گفت: برنامه با حضور جمعیت حداکثری مردم شیعه و سنی برگزار می‌شود.

رئیس هیئت امنای امامزاده سید مرتضی(ع) تصریح کرد: برنامه امسال ما از ساعت 9 تا 13 خواهد بود و این برنامه با قرائت قرآن با حضور مردم در حسینیه آغاز خواهد شد.

کاظمی افزود: سخنرانی امام جمعه درمیان و سخنرانی سادات از اهل سنت، تشیع و مداحی اهل بیت از جمله برنامه‌های این روز است و از مردم با شربت، شیرینی و ناهار پذیرایی خواهد شد.

وی به بازسازی مرقد این امامزاده اشاره کرد و گفت: کار گنبد این امامزاده انجام شده است  و کار اجرای شبستان و دیگر قسمت‌ها در دستور کار است.

رئیس هیئت امنای امامزاده سید مرتضی(ع) خاطرنشان کرد: تاکنون 200 میلیون تومان هزینه شده است و برای اجرای کامل پروژه و ساخت زائرسرا 2 میلیارد تومان هزینه برآورد شده است.

کاظمی ادامه داد: 2 منزل را خریداری کرده‌یم و زائرسرا با مساحتی حدود 500 تا 600 متر و در 5 طبقه در نظر گرفته شده است.

وی با بیان این‌که تا به اینجای مراحل کاری 100 میلیون تومان از صندوق راسخون وام گرفته‌ایم، گفت: کمک‌های مردمی و دیگر قسمت‌ها نیز در در این خصوص سهم بسزایی داشته است.

رئیس هیئت امنای امامزاده سید مرتضی(ع) یادآور شد: 30 میلیون تومان هزینه مصوب استانداری در  گذشته بوده است که پرداخت شده است و اکنون نیز 20 میلیون برای این امامزاده از طرف استانداری در نظر گرفته شده است که ان شاءالله پرداخت خواهد شد.

کاظمی به اهمیت پیوند بین شیعه و سنی اشاره و تصریح کرد: این جشن در افزایش پیوند برادری بین شیعه و سنی اهمیت بسزایی دارد.

وی اضافه کرد: با توجه به نقشه دشمن در اختلاف افکنی بین ادیان باید مراقب بود و نگذاشت که دشمن به اهداف شوم خود برسد و همیشه باید حفظ وحدت از اولویت‌ها باشد.

رئیس هیئت امنای امامزاده سید مرتضی(ع) از مردم خواست تا در بهسازی پروژه عمرانی این امامزاده همکاری لازم را داشته باشند.

وحدت بین ادیان و از جمله شیعه و سنی از جمله مسائلی است که نیازمند توجه ویژه است چراکه یکی از اهداف دشمن تفرقه افکنی میان مذاهب است و برپایی اینگونه جشن‌ها  و با همکاری شیعه و سنی پیوند برادری محکمی را سبب شود.

انتهای پیام/

 

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.