اوقات شرعی بیرجند

جذب خبرنگار افتخاری
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
طنین یاس
دفتر اموربانوان استانداری
تولید ایرانی
نشر خبر
کد مطلب: 19226  |  
تاریخ انتشار : 8. آذر 1394 - 17:29
پیشگامی بیرجند در بسیاری از زمینه ها؛ از تاسیس مدرسه تا صدور اولین دفترچه های بهداشتی مدارس

به گزارش زن امروز ،دکتر زهرا علیزاده بیرجندی استاد دانشگاه بیرجند در رشته تاریخ است وی چند سال است کتابهای متعدد تاریخی نوشته است و به عنوان یکی از نویسندگان زن  استان فعالیت جدیدی دارد او در خصوص پیشینه تارریخی بیرجند نکات جالب را یادآور شد. او می گوید: چشم انداز پیشینه فرهنگی بیرجند ،تعریف انشایی نیست و این مطالب از طریق مطالعه و تحقیق سفرنامه ها , اسناد آرشیوی داخل ایران  وخارج از ایران بدست آمده است.  آثار تاریخی و مکتوب و غیرمکتوب از دوران اساطیری وجود دارد که قدمت تاریخی این شهر را مشخص می کند. آثاری  مانند کال جنگال  و کتیبه های  موجود در بیرجند از جمله آن آثار هستند. 

 

آنچه در  دوران اسلامی باعث اشتهار نام بیرجند در میان منابع تاریخی شده است به خاطر تکاپوهای اسماعیلی گری در تاریخ ایران بود. این تکاپوها به برهه سلاجقه بر می گردد به دنبال بررسی که حسن صباح انجام می دهد موقعیت کوهستانی و برخی ظرفیتهای منطقه را برای گسترش دعوت اسماعیلی  مناسب می بیندو از این برهه به پیشنهاد حسن صباح، حسین قاینی برای تبلیغات اسلامی فعالیت می کند.

 

 

صفویه : دوران شهری شدن بیرجند

 

بخشی از میراث این خطه فرهنگ میراثی است که به نوشته و فرهنگ اسماعیلی تعلق دارد و این فرهنگ تاثیر خود را دربرخی رفتارهای و باورهای امروز گذاشته واین تکاپو باعث شده نویسنده های بسیاری اعم از داخلی و خارجی قلم بزنند و مشاهیر بیرجندی که ارتباطی با این اندیشه دارندمی توان به  حکیم نزاری اشاره کرد.

 

در دوران صفویه هم بیرجند کم کم وارد مرحله شهری شدن می شود و خاندان خزیمه  از این دوران فعالیتهای سیاسی خود را آغاز می کنند. در دوران قاجاریه, بیرجند به دلایل متعدد اشتهار بیشتری دارد از جمله استقرار امیر نشین و خاندان علم که از این دوران معنا پیدا می کند و همین باعث می شود نام بیرجند بیشتر در متون و کتابهایی که مقامات دیپلمات خارجی که درسفرایی که به بیرجند داشتند , نوشته شود.

 

اهمیت استراتژیکی بیرجند؛ حلقه وصل میان اروپا باآسیای شرقی

در دوران قاجاریه  که دوران رویارویی ما با تمدن غرب و حضور کشورهای استعمارگر است منطقه بیرجند به دلیل دارابودن موقعیت استراتژیکی و نزدیک بودن به هند،به دلیل اهمیت هندبرای استعمارگان در آن دوران ، اهمیت پیدا می کند که دلایل این اهمیت را می توان درنوشته های کارگزان و سفرای خارجی  دید.

 

 

کتابی تالیف کردم با عنوان "بیرجند در سفرنامه ها "که بخش اعظم این کتاب بر می گردد به گزارش این خارجی ها  از "پیر" رئیس بانک شاه در بیرجند-تاسیس این بانک به دلیل اهمیت استراتژیکی بودکه دولتهای روس و انگلیس علاوه بر کنسولگری، بانک هم تاسیس کردند- بسامد نام بیرجند در این سفرنامه ها و تاکید آنها بر اهمیت این منطقه نشان می دهد که با منطقه ای سرکار داریم که علاوه بر ظرفیتهای متعدد تاریخی  از این جنبه موردنظر استعماگران بوده است.

 

 

جالب اینجاست که در قراردادهای میان روس و انگلیس خط مرزی گزیک اعلام می شود و نام گزیک را به کرات در تاریخ دیپلماسی و روابط خارجی میبینیم  و یکی از دلایل اشتهار سیاسی بیرجند همین است.بیرجند به خاطر  عمارت امیرنشین و اهمیت استراتژیک در بسیاری از زمینه هاهم پیشگام بوده است در بسیاری از حوزه های آموزشی و فرهنگی که در اسناد و متون تاریخی موجود است.

 

پیشگامی بیرجند در بسیاری از زمینه ها؛ از تاسیس مدرسه تا صدور اولین دفترچه های بهداشتی مدارس

 

پیشگامی آموزشی بر می گردد به تاسیس مدرسه شوکتیه بیرجند. آثار متعددی وجود دارد که اکثر مفاخر و بزرگان درس خوانده این مدرسه بوده اند.برخی به غلط  گفته اند شوکتیه بعد از دارالفنون جزو مدارس نوین بوده است در حالی که تاریخ تاسیس دالفنون با شکوتیه  فاصله  زیادی دارد. از جمله  علمای آگاه  که مروج این مدرسه بودند شیخ هادی هادوی  است که جزو مروجین تحصیل در مدرسه بود.

 

 

خدمات شهری در کتابی بنگاه خیریه آب و لوله به روایت اسناد وجود دارد که در حالی که تهران (پایتخت) آب لوله کشی نداشت بیرجند  در سال 1302 شمسی آب لوله کشی داشت  اهمیت این را می دانند که بودن یا نبودن آب در بیرجند همیشه مسئله بوده است.

 

پیشگامی بیرجند در عرصه پزشکی نیز مشخص شده که کتابی در آینده چاپ می شود  در اسناد پزشکی برای اولین بار 1000 سند آرشیوی تاریخ پزشکی مطالعه می کردم 24/10/1317 بیرجند در زمینه صدور دفترچه های بهداشتی مدارس هم پیشگام بوده است و پیشنهاد این تدوین دفترچه ها از شهر بیرجند رئیس طریق  رئیس بهداری (دکتر نصیری ) به علامه فرزان(رئیس اداره فرهنگ ) بخش نامه 28/10/1317 بخش نامه برای اجرایی شدن وبرای تابعه  و رونوشتی برای وزارت معارف وقت می فرستد. در عرصه بهداشت مدارس با این پیشنهاد تعیین کننده در تاریخ پزشکی.

 

مفاخر بیرجند؛ با ویژگی دایرالمعارفی

به مفاخر بیرجند تفاوتهایی دارند مفاخر انسان تنوعی در حوزه های مطالعاتی آن دارد فلسفه نجوم مکانیک شخصیتهای این خطه دایر المعارفی هستند در حوزه های مختلف علمی تبجر دارند عبدالعلی بیرجندی ریاضیدانان و منجمین بوده است کسی که پانصدمین سالگردش را گرفت. در علم فلاحت مکانیک و منطق و علوم اسلامی تبحر دارد.

 

در عرصه شعر ابن حسام خوسفی در زمینه فلسفه ابوجعفر کافی قاینی درخشی ,در عرصه پزشکی از قدیم به جدید احمد طبیب بیرجندی و مهدی بلالی .مود در عرصه تاریخ عبدالحسین فنودی مورخ معاصر دکتر محمدحسین رضوانی . در عرصه دینی شیخ هادی هادوی و محمدباقرآیتی ...

 

انتهای پیام/