اوقات شرعی بیرجند

جذب خبرنگار افتخاری
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
طنین یاس
دفتر اموربانوان استانداری
تولید ایرانی
نشر خبر
کد مطلب: 23546  |  
تاریخ انتشار : 30. آذر 1395 - 15:12
زنان در خانواده به عنوان عاملان پرورش و رشد نیرو کار می کنند که در این جریان بهره وری و تولید ملی سهم بسزایی دارند بنابراین در اقتصاد خانواده نقش زنان ، نقش بی بدیلی است.

به گزارش زن امروز ، به نقل از زنان کویر ، گر بخواهیم در مورد نقش زنان در اقتصاد مقاومتی صحبت داشته باشیم ، خواهیم دید زنان قبل از انقلاب اسلامی و  در برهه های مختلف جنگ تحمیلی، دفاع از انقلاب و دستاوردهای آن خصوصا در چندین سالی که با مسائلی در خصوص فتنه روبرو هستیم در برابر نیروهای بد خواه داخلی و یا خارجی حضور پررنگی دارند.

در این میان خانواده در جامعه به عنوان اولین و مهم ترین نهاد اجتماعی در تربیت و پرورش منابع انسانی باید تقویت شود تا زمینه ی توسعه ی اقتصادی در کشور فراهم شود.

زنان در خانواده به عنوان عاملان پرورش و رشد نیرو کار می کنند که در این جریان بهره وری و تولید ملی سهم بسزایی دارند بنابراین در اقتصاد خانواده نقش زنان ، نقش بی بدیلی است،  اگر مدیریت اقتصادی خانواده را یکی از وظایف زنان بدانیم در این زمینه ، فرهنگسازی مطلوب و نهادینه کردن مجموعه ای از ارزش ها و معیارهای فرهنگی متناسب با نقش زنان در اقتصاد ملی جامعه امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

در خصوص ارکان اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری به 12 رکن اشاره می کنند که شش رکن آن را به مردم اختصاص داده اند بدین معنا که مردم در این شش رکن، نقش بی بدیلی در اقتصاد مقاومتی دارند.

اولین موضوع به تقویت فرهنگ کار و تولید اشاره می کند ، در فرهنگ اسلامی ، کار به عنوان یک ارزش تلقی می شود ، اسلام مردم را برای برطرف کردن نیازهای زندگی ، کار و کوشش امر کرده است و از بیکاری و تنبلی به شدت منع فرموده، در همین خصوص زن در خانواده با تربیت صحیح و مناسب می تواند فرزندانی به جامعه تحویل دهد که دغدغه ی کار داشته باشند و نسبت به فرهنگ کار و تلاش نگاه مثبت و ارزشمند داشته باشند.

امام خمینی(ره) در ارتباط با نقش تربیتی و اقتصادی بانوان و اشتغال آنان در کنار مردان تاکید داشتند .

ایشان می فرمایند: ما مفتخریم که بانوان و زنان در صحنه های فرهنگی و اقتصادی و نظامی حاضر، همدوش مردان یا بهتر از آنان در راه تعالی اسلام و مقاصد قرآن کریم فعالیت می کنند.

اشتغال زنان در جریان توسعه نیز می توان گفت امری گریز ناپذیر است و در مواردی با شدت یافتن نیازهای جامعه ضروری است.

در پی ضرورت وجود برخی مشاغل خدماتی ویژه بانوان، گسترش فعالیت مشاغل خانگی، مساله ی کارآفرینی که در سال های اخیر در بحث اقتصاد مقاومتی در جامعه فرهم شده که این امر به نوبه ی خود اشتغال زایی و افزایش درآمد ملی برای کشور را داشته است.

دومین رکن از ارکان اقتصاد مقاومتی که مردم در آن باید نقش آفرینی کنند، اصلاح الگوی مصرف و پرهیز از اسراف است. در این خصوص بانوان می توانند در چند زمینه تاثیر گذار باشند.

1.جایگزین کردن تولیدات داخلی به جای محصولات خارجی چرا که زنان مهم ترین افرادی هستند که در بحث خرید کالاهای مورد نیاز خانه نقش پررنگی می توانند داشته باشند.

2. نهادینه شدن فرهنگ قناعت در میان خانواده است، در این خصوص امام علی(ع) می فرمایند : " خوش ترین زندگیها، زندگی با قناعت است"و قناعت به معنای مصرف به مقدار کفایت است.

تجمل گرایی و اسراف است،که چشم و هم چشمی ها به آن دامن می زند ، خانم ها می توانند نقش بی بدیلی در این زمینه داشته باشند.

3. حمایت از تولید، حمایت از تولید ملی رکن اصلی در پیشرفت اقتصاد مقاومتی کشور است. بنابراین زنان در جامعه باید بدانند که مصرف کالاهای داخلی باعث کاهش بیکاری، اشتغال زایی و مهم تر از همه باعث پویایی کشور می شود.

4. استفاده ی حداکثری از تمام ظرفیت ها؛ در کشور ما ظرفیت های فراوانی برای تولید و اشتغال وجود دارد که برای رشد اقتصاد مقاومتی باید از آن ها به نحو مطلوب استفاده کنیم به عنوان مثال مشارکت زنان در فعالیت های افتصادی نه تنها باعث شناخت ظرفیت ها و توانایی های آنان می شود بلکه در توسعه ی اقتصادی و اجتماعی نقش کلیدی دارد.

نباید از تمامی نیمی از نیروی انسانی چشم پوشی کرد.

5.روح خودباوری و خودکفایی: این یک اصل است که با تقویت آن و شناخت ظرفیت های ناشناخته می توانیم به سمت توسعه گام برداشت.در همین خصوص تجربه ثابت کرده زنان در کنار انجام مسئولیت های خانه و خانواده با یک برنامه ریزی اصولی قادرند موفق عمل کنند.

6.مردمی کردن اقتصاد یکی از الزامات اقتصاد مقاومتی توانمند کردن آحاد مردم است تا زمینه ای برای حضور همه ی افراد در فعالیت های مولد اقتصاد فراهم شود.

آنچه که مشخص است، یک زن باید درک عمیقی از مشکلات و راه کارها داشته باشد و باید در رابطه با نحوه ی درست مصرف کردن توجیح شود و آموزش ببیند و هر اندازه دانش و آگاهی زنان بیشتر شود درک اقتصادی آنان در این زمینه بیشتر خواهد شد و نسبت به طریقه ی مصرف, ترجیح کالاهای داخلی بر خارجی حساس تر می شود.

نوشته : سحر گودرزی

انتهای پیام/