اوقات شرعی بیرجند

جذب خبرنگار افتخاری
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
طنین یاس
دفتر اموربانوان استانداری
تولید ایرانی
نشر خبر
کد مطلب: 23563  |  
تاریخ انتشار : 30. آذر 1395 - 16:45
متاسفانه در شرایط کنونی و فضای متفاوت فرهنگی که بر خانواده ها حاکم گشته موانعی همچون تجمل گرایی، انزواطلبی فردی (که ارمغان حضور در فضای مجازی است)، ریخت و پاش های نامرسوم و اسراف گرایانه و بسیاری موارد دیگر، دست به دست هم داده تا خانواده ها روز به روز از هم دورتر و صله رحم به امری دشوار و هزینه بر تبدیل شود.

به گزارش زن امروز ، ملیحه تراب پور کارشناس مسائل اجتماعی در یادداشت خود در خصوص آداب و رسوم شب چله و آسیب های وارد شده به این سنت پسندیده نوشت:

شب یلدا یا همان شب چله مصادف با آخرین روز پائیز و آغازین شب زمستان است که جشن این شب از قدیم الایام در بین ایرانیان مرسوم بوده و هست و دلیل اینکه این شب را چله نیز نامیده اند آنست که یعنی از این شب تا جشن سده، (جشن ویژه ایرانیان باستان در آئین زرتشت) چهل روز باقی مانده است.

 
اگر بخواهیم اشاره کوچکی به فلسفه شب یلدا داشته باشیم باید بگوئیم در ایران باستان اغلب جشن ها و مراسمات آئینی ریشه در پیوند آنها با پدیده‌های طبیعی داشته اند و شب یلدا نیز یکی از این جشن هاست که همزمان با آغازین شب زمستان و انقلاب زمستانی همراه است به این معنا که در آخر پائیز خورشید به پایین‌ترین نقطه افق جنوب شرقی می‌رسد كه موجب كوتاه شدن طول روز و افزایش زمان تاریكی و طول شب می‌شود به همین دلیل این شب را طولانی ترین شب سال نیز نامیده اند که سالیان سال است که افراد فامیل و خانواده ها طبق همان سنت قدیمی در منزل بزرگ فامیل جمع می شوند و تا پاسی از شب به دور هم نشینی می پردازند که البته سنت بسیار پسندیده ای در جهت بجا آوردن صله ارحام و خویشان است.
 
شب یلدا علاوه بر اینکه یکی از رسومات آئینی در کشور ما و برخی از کشورهای هم جوار است شاید از معدود زمان هایی باشد که تمام خانواده ها با یک انگیزه و هدف، آن هم گذراندن شبی پر از شادی و نشاط، در کنار یکدیگر سپری می کنند و در کنار تمام آئین های خاص آن از جمله تفال با دیوان حافظ، شاهنامه خوانی، نقل خاطرات و قصه گویی پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها، خوردن میوه های مرسوم، آجیل و شیرینی برکات زیاد دیگری در آن نهفته است.
 
شاید یکی از پر خیرترین سنت های شب یلدا به جای آوردن صله ارحام و دید و بازیدی است که در این شب اتفاق می افتد و ما بسیار در احادیث داریم که صله رحم موجب طولانی شدن عمر می شود و به سفارش امیرالمؤمنین علی (ع) که می فرمایند: خویشان بال و پر تو هستند که با ایشان پرواز می کنی و به اوج می رسی و از آن طرف ریشه تو هستند که در هر جایی و منصبی باشی باز به ایشان برمی گردی، چقدر خوب است خانواده های ما جدای از این رسم و رسومات، به این سنت حسنه بیشتر بپردازند تا علاوه بر بهره مندی از برکات معنوی آن، در سایه ارتباط و انسجام خانوادگی فضای آن را دلپذیرتر و مطلوب تر نمایند.
 
متاسفانه در شرایط کنونی و فضای متفاوت فرهنگی که بر خانواده ها حاکم گشته موانعی همچون تجمل گرایی، انزواطلبی فردی (که ارمغان حضور در فضای مجازی است)، ریخت و پاش های نامرسوم و اسراف گرایانه و بسیاری موارد دیگر، دست به دست هم داده تا خانواده ها روز به روز از هم دورتر و صله رحم به امری دشوار و هزینه بر تبدیل شود.
 
به عنوان مثال خانواده ای که در قدیم با کمترین امکانات و شرایط پذیرایی، مهمان را حبیب خدا می دانست و هر چه در خانه داشت را با روی باز بر سر سفره می آورد اکنون اگر مهمانی بر او وارد شود تمام غصه های عالم بر او سنگینی می کند و گرد ماتم بر او می نشیند که چگونه از پس این میهمانی برآید. از همین روست که روز به روز صله ارحام کمرنگ تر و دید و بازدید ها حتی در دایره افراد درجه یک خانواده و فامیل کمتر می شود.
 
در حالی که در آموزه های دینی ما بر تحكیم پیوندهاى خویشاوندى و استحكام روابط خانوادگى به شدّت تأكید شده و برکات زیادی بر آن شمارش شده است که از جمله می توان به طول عمر، فراوانی روزی، حسن خلق، پاکی اعمال، دفع بلا، آسانی حساب و آبادی شهرها اشاره کرد. اهمیت این امر آنچنان مسلّم است که خداوند نیز در قرآن آن را همردیف پرستش خویش قرار داده و فرموده است: «و خدا را بپرستید و هیچ چیز را شریك او قرار ندهید و به پدر و مادر و خویشان نیكى كنید.»
 
جای بسی تأسف است که در مراسم ازدواج جوانان ما بسیار دیده می شود که یکی از بحرانی ترین دغدغه های آنان در طول دوران عقد برگزاری همین رسم و رسومات غیرضروری با هزینه های گزاف است. مراسم شب یلدا که می تواند آغازی برای اتصال و ارتباط عمیق و هر چه بیشتر بین دختر و پسر و خانواده های آنان باشد متاسفانه آنقدر دو خانواده را درگیر تدارک هدیه های آنچنانی برای عروس و داماد همراه با پذیرایی انواع میوه و شیرینی و ضیافت شام از افراد فامیل می کند که خود مانعی می شود بر سر راه ازدواج آسان و بهنگام جوانان! چرا که اگر با کمی تأمل و دور اندیشی در جهت کاهش هزینه های اضافی و مراسمات بیهوده برآئیم قطعا جوانان ما نیز با خیالی آسوده تر و با آرامشی بیشتر قدم در راه تشکیل خانواده و عمل به این سنت مستحب مؤکد می نهند.
 
لذا رسم زیبای دیدار یکدیگر در شب یلدا وقتی زیباتر می شود که با زیاده روی نکردن در مصرف خوراکی ها و تنقلات، بخشی از آنها را به مصرف یتیمان و افراد بی بضاعتی برسانیم که توانایی تهیه چنین اقلامی را در این شب ندارند.
 
در این میان یکی دیگر از سنت های خوب دیگری که می توان در آئین شب یلدا اضافه کرد گرامی داشتن یاد و نام اهل قبور و بزرگانی است که سالیان دراز با ما بوده و اکنون در کنار ما نیستند و سر بر سینه تراب نهاده اند که این خود عمل به سیره و سنت معصومین (علیهم السلام) و کسب فیوضات معنوی و اخروی محسوب می شود.
ای کاش به جای آن همه خوراکی های رنگارنگ که در این شب به جسم ما ریخته می شود کمی هم با خوراک معنوی روحمان را سیراب می کردیم و با تلاوت چند صفحه از قرآن و خواندن چند رکعت نماز، این حدیث رئیس مکتب، جعفر بن محمد (ع) را به یاد می آوردیم که: « زمستان، بهار مؤمن است. شب هایش طولانی است که برای عبادت نیمه شب از آن کمک می گیرد و روزهایش کوتاه است که برای روزه گرفتن از آن مدد می‌جوید.»
 
آیا در این طولانی ترین شب سال، ساعتی به یاد خالق بودن سهم اندک او از این همه نعمتی که به ما داده نمی شود؟؟؟
 
در پایان دعا می کنیم انشاءالله که به برکت این ایام و شادی اهل بیت (علیهم السلام) در ماه ربیع که بهار ماه هاست، شب یلدای واقعی جهان با ظهور منجی عالم بشریت به پرچمداری رهبر معظم و معزز انقلاب به زودی تبدیل به طلوع فجر شود و طولانی ترین شب سال زیباترین آن باشد.
 
انتهای پیام/