اوقات شرعی بیرجند

جذب خبرنگار افتخاری
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
طنین یاس
دفتر اموربانوان استانداری
تولید ایرانی
نشر خبر
کد مطلب: 23996  |  
تاریخ انتشار : 22. دى 1395 - 16:22
شبکه ای شدن جامعه دارای تبعات مختلف در حوزه های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و نهادی است و تحولات اجتماعی و خانوادگی را در جامعه دستخوش دگرگونی هایی کرده است.

به گزارش زن امروز ،به نقل از تیار ، از میان کلان موضوعاتی که در مواجهه گفتمان انقلاب اسلامی به عنوان مصداقی عینی و ملموس از گفتمان توحیدی، در تقابل با گفتمان جهان سلطه بسیار مورد تاکید و هجمه قرار گرفته است می توان به موضوع سبک زندگی اشاره کرد سبک زندگی از جمله مفاهیمی است که پژوهشگران حوزه جامعه شناسی و مطالعات فرهنگی از آن برای بیان رفتارشناسی انسان ها استفاده کرده اند.

شبکه‌های اجتماعی تغییرات بنیادین در سبک زندگی و فرهنگ جوامع مختلف ایجاد می‌کنند، این شبکه‌های می‌توانند بر ادبیات افراد جامعه تاثیر بگذارند، پوشش آنها و همچنین روابط با جنس مخالف را دگرگون کنند. کاربران شبکه‌های اجتماعی از این شبکه‌ها برای بیان رویدادهای زندگی خود، خاطرات، موقعیت اجتماعی و مانند اینها استفاده می‌کنند و یا از طریق به اشتراک گذاشتن افکار و عقایدشان با دیگران به گفتگو می‌پردازند و بدین ترتیب احساسات گوناگون خود را به گونهای تخلیه می‌کنند.

سبک زندگی چیست؟

در یک نگاه کلی سبک زندگی هم مسئله ای سطحی محسوب می شود و هم مسئله ای عمیق که با پیچیده ترین مسائل معرفت شناسانه و ایدئولوژیک مرتبط است اما چگونه؟

در یک تقسیم بندی کلی مسائل مرتبط با انسان به دو دسته کلی اصول نگرشی، تئوریک یا ذهنیات و اصول رفتاری، عادتها و عینیات تقسیم می شوند فرض اصلی در ادبیات سبک زندگی بر این است که رفتار یک فرد علاوه بر نمود نیازها، نشان دهنده اندیشه ها و هویت فکری اوست سبک زندگی نیز به تدریج بر مبانی فکری افراد تأثیر گذاشته و مثلا سبک خوراکی فست فودی و سادندویچی، آرام آرام خود را در نوع نگاه انسان به تعامل  با دیگران و گرایش به فردگرایی تغییر می دهد.

سبک زندگی ناظر بر مهم ترین حوزه های زندگی انسانی است که بخش هایی چون آئین ها، خوراک، پوشاک، مسکن، چگونگی تنظیم ارتباطات و گذران فراغت را در بر می گیرد در این بین با در نظر گرفتن ماهیت سبک زندگی به عنوان یک مقوله توصیفی نقش رسانه های جمعی در تأثیرگذاری بر این حوزه برجسته تر می شود.

چرا که رسانه های جمعی معمولا دانسته یا نداسته سعی می کنند بر اساس اهداف و منافع خود به تغییر نگرش ها و همچنین تغییر سبک زندگی مخاطبان خود بپردازند نکته قابل توجه در این موضوع ایجاد تغییر در الگوهای رفتاری مخاطبین و در نتیجه ایجاد تغییر در نگرش های افرادی است که غالبا متوجه تأثیر متقابل این دو حوزه نیستند.

شبکه های اجتماعی و سبک زندگی

بستر شبکه های اجتماعی به عنوان یک رسانه فراگیر، همانند سایر پدیده ها به صورت توأمان فرصت ها و تهدیدهایی را در حوزه سبک زندگی ایجاد کرده است که توجه به هر یک می تواند موجب تقویت و ترویج شبک زندگی اسلامی و مقابله با آسیبهایی سبک زندگی غیرتوحیدی باشد.

فرصت ها

با توجه به اینکه بستر شبکه های اجتماعی امکان ارتباط بیشتر کاربران را فراهم می کند به نظر می رسد این فرصت می تواند به صورت هدفمند در جهت افزایش و تقویت روابط جامعه مومنین مورد استفاده قرار گیرد ایجاد کمپین های موضوعی و جران سازی در مورد مصادیق مختلفی که به نوعی با سبک زندگی اسلامی مرتبط اند می شود برای نمونه می توان به جریان سازی و تبلیغ سنت های نیک و فراموش شده ای مثل اطعام و افطاری ساده یا برگزاری مراسن های ازدواج ساده اشاره کرد که به نوعی ترویج یکی از سنت های نیک در حوزه سبک زندگی اسلامی محسوب می شود.

همچنین قدرت بسیج جامعه مومنین در موضوعات تجاری و نیازهای روزمره از دیگر کارکردهای مثبت شبکه های اجتماعی است که می توان برای توسعه آن فکر و برنامه ریزی کرد در یک نگاه کلی می توان گفت که با توجه به امکان تبلیغ و جریان سازی در شبکه های اجتماعی این فرصت وجود دارد تا مصادیق قابل تجویز سبک زندگی اسلامی در فرایندهای تبلیغ خلاقانه به جامعه عرضه ود تا علاوه بر خروج این سبک از مهجوریت در فضای مجازی، استفاده از این سبک زندگی تبلیغ و همگانی شود.

تهدیدها

در این بخش به طور کلی با دو تهدید مواجه هستیم هجمه علیه کلیت سبک زندگی توحیدی به روش های مختلف و تهدید دوم تبلیغ و ترویج سبک های زندگی غیر اسلامی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم در صدد همه گیر کردن شاخصه های این سبک زندگی و تئوریزه کردن آن ها در جامعه است.

تمسخر مصادیقی همچون حجاب و عفاف یا سنت ها واحکامی مثل روزه داری و زیارت و ... که در قالب کمپین هایی مثل آزادی یواشکی اتفاق افتاد نمونه هایی از این تهدیدها هستند که با زیرسوال بردن و تمسخر فلسفه وجودی حجاب و روزه داری کارآمدی و عقلایی بودن سبک زندگی مورد تشکیک و تمسخر قرار گیرد.

در حیطه آرایش و پوشش با ترویج مدگرایی و انواع پوششهای نامتعارف و زننده مواجهیم در این موارد علاوه بر کانالهای مبتذلی که به صورت مستقیم به اشاعه و قبح زدایی از پوشش های اسلامی می پردازند تبلیعات تجاری فراوانی وجود دارد که از این سبکها به عنوان عامل ایجاد جذابیت و جلب توجه کاربران استفاده می کنند.

در حوزه مسائل انسانی نیز علاوه بر وجود کانالها و مطالب مستهجن که به نوعی سعی در ترویج مسائل غیراخلاقی دارند مخفی بودن هویت کاربران موجب شده تا گروههای مختلفی با تعداد کاربران بسیار قابل توجه ایجاد شده و عملا حریم های اخلاقی جامعه در حیطه روابط زن و مرد شکسته شود و این روابط بی قید و بند قبح زدایی و عادی سازی شود در حوزه روابط خانوادگی نیز عادی سازی تمسخر جایگاه والدین در فضای کانالهای جوک و سرگرمی از مواردی است که بر خلاف سنت های اسلامی خواسته یا ناخواسته موجب کاهش شأن پدر و مادر در خانواده خواهد شد.

 

انتهای پیام/