اوقات شرعی بیرجند

جذب خبرنگار افتخاری
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
طنین یاس
دفتر اموربانوان استانداری
تولید ایرانی
نشر خبر
کد مطلب: 24731  |  
تاریخ انتشار : 16. فروردين 1396 - 12:48
فضای مجازی و اینستاگرام در ذات خود بد نیست اما با این روشی که از سوی نسل جدید مورد استفاده قرار گرفته چون جرقه ای در خرمن ، به دنبال نابودی خانواده ها است.

به گزارش زنان شرقی ،به نقل از زنان کویر ، فضای مجازی و اینستاگرام در ذات خود بد نیست اما با این روشی که از سوی نسل جدید  مورد استفاده قرار گرفته چون جرقه ای در خرمن ، به دنبال نابودی خانواده ها است.

به نظر می رسد نسل جدید کلا از مدیریت رسانه بی بهره است و از طرفی از سوی والدین و یا مسئولین نیز الگوی مناسبی در اختیارشان قرار داده نمی شود.

 

آمارها نشان می‌دهد، درصد بالایی از نوجوانان به طرز ناباورانه‌ای در شبکه‌های مجازی بخصوص اینستاگرام و تلگرام حضور دارند و در نهایت هم هیچ فعالیت سازنده و مفیدی از سوی آنها در این محیط‌ها دیده نمی‌شود. متأسفانه در کشور ما میانگین ساعت حضور افراد جامعه در فضای مجازی بین حدود 5 الی 6 ساعت است که رقمی فاجعه بار است؛ برای اصلاح این اخلاق نادرست باید به دنبال جایگزین مناسبی باشیم.

جالب این جاست که سر گرم کردن فرزندان پر جنب و جوش در فضای مجازی تنها روشی برای والدین شده است تا از خود را در برابر سوالات و یا کنجکاوی های کودکانه در امان دارند.

 

از آن جا که  کودکان و نوجوانان به دلیل موقعیت سنّی  خود تمایل بیشتری به تکنولوژی­ های مدرن و فضای مجازی دارند ،  میزان تاثیر پذیری  آنها نیز از پدیده های اطراف خود در این سنین بیشتر است. بنابراین سلامت روانی کودکان و نوجوانان با توجه به رشد و توسعه فضای مجازی تحت این فضا قرار خواهد گرفت.

 

از این رو هر چه جلوتر می‌رویم شاهد روند افزایشی رفتارهای خارج از چارچوب اخلاقی و انواع فحاشی‌ها در فضای نامحدود اینترنت هستیم و همین فضاهای مجازی غیرقابل کنترل باعث شده به تصویرکشیدن رفتارهای زشت، رفته رفته عادی شود.

 

طاهره معماری در گفتگو با زنان کویر در رابطه با آثار سوء تربیتی فضای مجازی بر فرزندان گفت:سالها پیش با ورود کامپیوتر به خانه ها عرصه برای تاثیر پذیری فرزندان از فضای مجازی آغاز شد و با حضور تلفن، موبایل و در نهایت اینترنت قدرت یافت.

 

وی با اشاره به این که شبکه های اجتماعی ساختار خانواده ها را در هم ریخت اذعان کرد: شبکه های اجتماعی موجب شد تا فضای خانواده نسبت به گذشته کاملا تغییر کند و حتی آسیب هایی را به فرهنگ ایرانی اسلامی خانواده ها وارد کردند.

 

 این استاد حوزه و دانشگاه خاطر نشان کرد: باید دردمندانه اعتراف کرد که امروزه خانوده ها اطلاع دقیقی از حضور فرزندانشان در فضای مجازی ندارند و نمی دانند فرزندانشان در کجا سیر می کنند این در حالی است که جدیدترین مدل گوشی ها را در درست کودکان و دبستانی ها می بینیم.

 

معماری تشریح کرد:  همانگونه که وقتی در دست کودکان چاقو و یا سیگار می بینیم عکس العمل نشان می دهیم در این مورد نیز باید آگاهانه رفتار کنیم چرا که آسیب های ناشی از استفاده نادرست فضای مجازی توسط  فرزندان دامن گیر افراد و سایر اعضای جامعه نیز خواهد شد.

 

وی تاکید کرد: برای ورود فرزندان به شبکه های اجتماعی سن آنان را باید در نظر گرفت ضمن این که والدین در فرهنگ سازی استفاده از تکنولوژی و فضای مجازی بسیار تاثیرگذار خواهند بود.

 

این مشاور خانواده با بیان این که  فرزندانی که بدون نظارت و مدیریت والدین به شبکه های اجتماعی راه می یابند هویت و اصالت خود را در جای دیگری دنبال می کنند افزود: دراین شرایط باید منتظر بحران در نظام خانواده بود چرا که فرزند دیگر تحت مدیریت و نظارت خانواده در نخواهد آمد.

 

انتهای پیام/