اوقات شرعی بیرجند

جذب خبرنگار افتخاری
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
طنین یاس
دفتر اموربانوان استانداری
تولید ایرانی
نشر خبر
کد مطلب: 24772  |  
تاریخ انتشار : 23. فروردين 1396 - 9:20
این روزها مساجد شهرمان شاهد حضور عاشقان شیفته‌ای است که از همه تعلقات دنیایی دل بسته‌اند و مهمان خانه‌های الهی شده‌اند.

به گزارش زنان شرقی ، این روزها مساجد شهرمان شاهد حضور عاشقان شیفته‌ای است که از همه تعلقات دنیایی دل بسته‌اند و مهمان خانه‌های الهی شده‌اند.

 

در فرهنگ مؤمنان پارسا و اهل سلوک و معرفت، ماه رجب از فرصت های ارزشمند و ایام گرانقدری است که نسیم رحمت الهی بیش از روزهای معمولی می‌وزد و باران رحمت الهی بیش از دیگر ایام بر جهان هستی می بارد.

اعتکاف در مسجد، براى یک مسلمان، فرصتى است تا براى مدتى از جامعه و مردم منقطع شود و به درون خود روى آورد؛ اعتکاف کننده در فضاى روحانى مسجد و دوران اعتکاف فرصت مى یابد با معبود خویش هرچه بیشتر انس بگیرد و پیوندش را با مبدأ هستى استوار نماید.

 

 اعتکاف، زمینه مناسبى است تا انسان به کاوش درباره انگیزه ها و روحیات و رذائل و فضائل اخلاقى خویش بپردازد و براى رفع نقصان و تکامل خویش بکوشد.

 

اعتکاف با ویژگى هایى که اسلام براى آن در نظر گرفته، پاسخى است به یک نیاز عمیق روحى و فرصتى طلایى است براى رو آوردن به خود و خدا.

 

به سراغ تعدادی از بانوان معتکف رفتیم تا حال و هوای آن ها را از زبان خودشان شنوا باشیم.

 

فائزه دختر نوجوانی است که در مسجد امام جعفر صادق(ع) معتکف شده است.

 

وی دلیل آمدن خود به اعتکاف را اینگونه بیان کرد: دفعه سومی است که توفیق حضور در این مراسم را خدا به من داده است و روزهای زیادی را برای رسیدن به این ایام لحظه شماری کرده ام.

 

این نوجوان افزود: هر فردی که یک بار در این مراسم شرکت کند مطمئنا با خود برای حضورهای بعدی نیز برنامه ریزی می کند چرا که شیرینی و لذت وصف نشدنی در این حضور و عبادات وجود دارد.

 

وی با بیان اینکه اعتکاف یکی از عبادت های اثر گزار در زندگی فردی و اجتماعی و فرصتی شایسته برای خانه تکانی دل است، گفت: اعتکاف فرصتی معنوی خوبی برای خودسازی است اما بسیار زودگذر است و با نهایت استفاده را از این ایام داشته باشیم.

 

خانم مرادی نیز از بانوانی که برای اولین بار در این مراسم حضور می یابد در گفتگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: دوستانم از حضور خود و حال و هوای اعتکاف برایم گفته بودند و  این سخنان باعث ترغیب من به شرکت در این مراسم شد.

 

وی با اشاره به صمیمت بین افراد در این مراسم، گفت: اینجا همه افراد محبت حقیقی دارند و هیچکس به نیت اغراض دنیایی به دیگری خوبی و محبت نمی‌کند و این موضوع باعث آرامش می شود.

 

این بانو معتکف ادامه داد: نزدیکی به خدا و جلب محبت خدا می تواند نمونه ای بارز از ثمرات این عبادات باشد و به نظرم در این فضا انسان متوجه می شود که چقدر غفلت ها می تواند ما را از اصل و خدایمان دور کند.

 

مرادی با بیان اینکه تنهایی و خلوت برای فکر کردن به زندگی برای همه لازم است، گفت: در این دوره و زمانه افراد درگیر اشتغال های ذهنی کاذبی شده اند که لازم است کمی به دلیل این درگیری ها فکر کنیم و به خود و هدف زندگی خود توجه بیشتری داشته باشیم.

 

وی بیان کرد: حضور در بین معتکفین به انسان آرامش می دهد و در اینجا شرایط برای بازگشت هر فرد به فطرت پاک و توبه فراهم است.

 

این بانو اضافه کرد: از همین حالا تصمیم خود را برای شرکت در اعتکاف سال آینده گرفته ام  و امیدوارم خداوند عبادت و دعاهای ما را قبول کند و حضور دوباره نصیبم شود.

 

خانم محمدی نیز اظهار کرد: چند سالی می شود که سعی می کنم حتما در اعتکاف شرکت کنم چرا که برکات حضور در اعتکاف را در زندگی ام شاهد بوده ام.

 

وی با بیان اینکه اعتکاف باعث سبک شدن انسان می شود، گفت: خلوت سه روزه و عبادت و راز و نیاز با خدا در این ایام فرصت ارزشمندی است و باید سعی کنیم که حال و هوای این مراسم را در طول سال حفظ کنیم.

 

این بانوی معتکف بیرجندی با اشاره به اینکه از هم اکنون باید خود را برای ماه مبارک رمضان آماده کنیم، گفت: خداوند برای این ماه ها فضیلت های بسیاری قرار داده و باید قدردان آن باشیم.

 

محمدی افزود: فرصت اعتکاف یک فرصت برای مقابله با هجمه های فرهنگی دشمن علیه جوانان است.

 

انسان در گریز از هوای نفس و فرار از اشتغالات زندگی، در طریقت انس با معبود همواره نیازمند خلوتی است تا در انزوای وجود خویش در آثار صنع پروردگارش با دیدۀ عبرت بیندیشد و با سوز دل و اشک دیده، باطن خود را از زنگار گناهان بشوید و خانه دل را مصفای حضور خالق هستی بخش سازد، و اعتکاف زمینه چنین خلوتی را فراهم می کند و فرصت و مجالی می دهد برای پرداختن به امور نفس خویش و جلوه گری نور محبت خدا در اعماق سرای وجود انسان، تا انسان بدون دلواپسی از کارهای انجام نشده و وابستگی های روز مره، خود را در سرای معبود خویش نظاره گر باشد.

 

انتهای پیام/