اوقات شرعی بیرجند

جذب خبرنگار افتخاری
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
طنین یاس
دفتر اموربانوان استانداری
تولید ایرانی
نشر خبر
کد مطلب: 24818  |  
تاریخ انتشار : 30. فروردين 1396 - 14:19
مشاور طب سنتی در یزد با اشاره به اینکه مزاج بهار «گرم و تر» است گفت: انجام برخی اقدامات در این فصل نیز بدن را گرم و تر می‌کند و می‌تواند به بروز بیماری‌های گرم و تر بیانجامد.

به گزارش زنان شرقی ،مهدیه میرحسینی مشاور طب سنتی در گفتگو با خبرنگار یزدبانو گفت: مزاج بهار  «گرم و تر» است و انجام برخی اقدامات در این فصل نیز بدن را گرم و تر می‌کند و می‌تواند به بروز بیماری‌های گرم و تر بیانجامد.

وی با بیان اینکه با رعایت نکات بسیار ساده می‌توانیم در فصل بهار پاک‌سازی بدن را داشته باشیم، ادامه داد: هضم غذا در این فصل قوی است؛ به همین دلیل محققان طب سنتی توصیه به مصرف غذای با حجم بیشتر ولی لطیف‌تر کرده‌اند که منظور، مصرف مواد غذایی با کالری کم مانند حبوبات غیر گرم است.

 

میرحسینی پرهیز از انباشت غذا در بدن در این فصل را توصیه کرد و افزود: لازم است افراد مصرف غذا را به دفعات متعدد تقسیم کنند زیرا پر شدن معده موجب تشدید عوارض این فصل خواهد شد.

 

این مشاور طب سنتی با بیان اینکه در طب ایرانی مصرف غذاهای مولد خون مانند انواع گوشت، شیرینی، ادویه و اغذیه گرم و تلخ و شور و مصرف نوشیدنی‌های گرمی‌بخش و رطوبت آور در فصل بهار منع شده است، تصریح کرد: پیشنهادشده است به جای آن بیشتر از غذاهای سرد و نوشیدنی‌ها و رب‌های فرونشاننده حرارت مانند شربت ریواس، عرق کاسنی، شربت زرشک و غوره، رب غوره، شربت نارنج، لیمو و به استفاده کنند.

 

وی پرهیز از فعالیت بدنی و استحمام بیش از حد در فصل بهار را یادآور شد و اذعان کرد: بنا به عقیده محققان طب سنتی فعالیت بدنی و استحمام بیش از حد در فصل بهار به خاطر اینکه مزاج بهار «گرم و تر» است، ممنوع می‌باشد.

 

میرحسینی انجام ورزش معتدل در هر بامداد و پیش از صبحانه را برای حفظ سلامتی در این فصل بسیار مناسب عنوان کرد و ادامه داد: افراد به‌طور طبیعی با شروع فصل بهار، روانداز خود را کم می‌کنند و بهتر است از لباس‌های لطیف و خنک و با جنس پنبه استفاده کنند.

 

انتهای پیام/