اوقات شرعی بیرجند

جذب خبرنگار افتخاری
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
طنین یاس
دفتر اموربانوان استانداری
تولید ایرانی
نشر خبر
کد مطلب: 25307  |  
تاریخ انتشار : 8. خرداد 1396 - 10:39
ایرج نیستانی گفت: تغذیه مناسب در سحری انرژی لازم برای فعالیت‌های روزانه را در بدن تأمین می‌کند. تنبلی در نخوردن وعده سحری، باعث می‌شود ذخایر بدن تا وعده افطار تمام شده قند خون ماهیچه‌ها خالی شود و احاساس ضعف را در بدن فرد ایجاد کند.

به گزارش زنان شرقی ،ایرج نیستانی گفت: اصل فلسفه ماه مبارک رمضان، پرهیزکاری و خودداری از هرگونه افراط در خوردن و آشامیدن است. این در حالی است که بسیاری از مردم با تصور طولانی بودن ساعات روزه داری، در وعده‌های افطار و سحر، بیش از حد ظرفیت خود از مواد غذایی برای جبران گرسنگی طولانی استفاده می‌کنند و به افزایش چربی و قند خون دچار می‌شوند. 

 
وی افزود: تغذیه مناسب و اهمیت به وعده‌های سحری و افطار، انرژی لازم برای فعالیت‌های روزانه را در بدن تأمین می‌کند. تنبلی در نخوردن وعده سحری، باعث می‌شود ذخایر بدن تا وعده افطار تمام شده قند خون ماهیچه‌ها خالی شود و احاساس ضعف را در بدن فرد ایجاد کند.
 
متخصص تغذیه خاطر نشان کرد: در مقابل کاهش قند خون، بدن افراد بر مبنای سن و توان بدنی واکنش‌های متفاوتی را از خود نشان می‌دهد. 
وی عنوان کرد: آشامیدن آب به تنهایی در وعده سحر، کمکی به رفع تشنگی نکرده و سریع هضم می‌شود، اما میوه‌های پالپ دار سرشار از فیبر بوده و به عنوان ذخایر مناسب آب معرفی می‌شوند بنابراین توصیه می‌شود از میوه هایی مثل هندوانه، سیب و ... در فاصله وعده‌های سحر تا افطار استفاده شود.
 
نیستانی خاطر نشان کرد: وعده‌های افطار و شام باید از هم تفکیکی شوند چرا که بعد از مدت زمان زیاد، حجم بالای کربوهیدرات و کالری وارد بدن شده و احتمال افزایش چربی خون، با مصرف حجم بالای غذا بعد از چند ساعت گرسنگی وجود دارد.
 
وی گفت: شیر از جمله مواد غذایی مفیدی است که بخش زیادی از کلسیم و پروتئین بدن را تأمین کرده و احساس سیری به فرد می‌دهد؛ بنابراین توصیه می‌شود افردای که مشتاق به خوردن غذا در زمان سحر نیستند، حتما از شیر و خرما در این وعده استفاده کنند. 
 
متخصص تغذیه اذعان داشت: اندازه مصرف و دفعات آن در استفاده از برخی اقلام غذایی ماه رمضان مانند حلوا، شله زرد، حلیم و زولبیا و بامیه، می‌تواند مضر باشد بنابراین باید جانب احتیاط را در خوردن این مواد رعایت، و قندهای طبیعی و ساده را جایگزین آن‌ها کرد.

منبع: میزان

انتهای پیام/