اوقات شرعی بیرجند

جذب خبرنگار افتخاری
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
طنین یاس
دفتر اموربانوان استانداری
تولید ایرانی
نشر خبر
کد مطلب: 25337  |  
تاریخ انتشار : 12. مهر 1396 - 8:26
مسئول حوزه پژوهش میراث فرهنگی خراسان جنوبی:
تکیه بندان روستای سرخنگ شهرستان درمیان ثبت ملی شد
مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی گفت: تکیه بندان روستای سرخنگ از بخش قهستان شهرستان درمیان به عنوان دوازدهمین میراث عاشورای خراسان جنوبی به شماره 1446 در فهرست آثار معنوی کشور (ناملموس) به ثبت رسیده است.

به گزارش زنان شرقی ، سیداحمد برآبادی،  مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی،اظهار کرد: تکیه بندان روستای سرخنگ از بخش قهستان شهرستان درمیان به عنوان دوازدهمین میراث عاشورای خراسان جنوبی به شماره 1446 در فهرست آثار معنوی کشور (ناملموس) به ثبت رسیده است.

 

 

وی افزود: این مراسم هر ساله در دوم محرم الحرام در محل تکیه حاج عبدالرسول از روستای سرخنگ شهرستان درمیان برگزار می‌شود که بنای اولیه تکیه در دوره قاجار احداث شده و در اوایل انقلاب بازسازی شده است.

 

 

 مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی بیان کرد: برای اجرای این مراسم در روز دوم محرم نمایندگانی از اولاد حاج عبدالرسول در محل تکیه حاضر می‌شوند و نخست مراسم علم بندان برای علمی که در صحن تکیه بر پا می‌شود اجرا و بعد آماده‌سازی تکیه برای انجام مراسم ماه محرم و تزئین فضای داخلی تکیه به وسیله پارچه‌های رنگارنگ، کتیبه‌ها و پارچه نوشته‌ها صورت می‌گیرد.

 

 

برآبادی تصریح کرد: یکی از تزئینات جالب این تکیه دستمال‌های آویز و رنگارنگ متعددی است که سراسر سقف تکیه را زینت می‌دهد و جلوه‌ای زیبا به تکیه می‌دهد و با انجام مراسم تکیه بندان رسماً مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان در روستا آغاز می‌شود.

 

انتهای پیام/127